Wiedeń, usprawiedliwienia, żelki

 Frank Tallis „Śmiertelna intryga”
Początek XX wieku, secesyjny Wiedeń. W tajemniczy sposób zostaje zamordowana przepiękna kobieta, medium. Śmierć Fräulein Löwenstein nosi znamiona działalności sił nadprzyrodzonych – brak jakichkolwiek śladów popełnienia przestępstwa w miejscu, gdzie odnaleziono ciało. Inspektor Reinhard, wyznaczony do rozwiązania sprawy, nie ma łatwego zadania. Brak dowodów, brak świadków zdarzenia. Inspektor musi się więc uciec do niekonwencjonalnych metod. Prosi swojego przyjaciela – Maksa Liebermanna, ucznia Zygmunta Freuda o pomoc. Psychoanaliza – nietypowy i nowy sposób dochodzenia do prawdy, nie od razu zyska uznanie współpracowników i przełożonych inspektora. Bohaterom przyjdzie się więc z mierzyć nie tylko z wyjaśnieniem zagadki morderstwa, ale również z niechęcią wiedeńczyków, którzy z rezerwą podchodzą do oryginalnej, nowatorskiej techniki kryminalistycznej.
Książka Tallina to bardzo dobrze skonstruowana fabuła, gdzie obok świetnie zarysowanych postaci pierwszo- i drugoplanowych zachwyca również obraz przedwojennego Wiednia. „Śmiertelna intryga” to kryminał, który urzeka stylem i klimatem. Warto również zaznaczyć, że jest to pierwszy tom trylogii o doktorze Liebermannie  i że autor to praktykujący psychiatra (zatem pisarz zna się na rzeczy). Książka godna polecenia dla fanów kryminałów retro, do których zresztą sama się zaliczam. Warto.
***
Czas wyjaśnień i usprawiedliwień

Co zatem bibliotekarka robi jak nie pisze i nie pojawia się na swoim blogu (bo czyta, czyta – zaległości w recenzowaniu piętrzą się pod sufit)?!
Ano bibliotekarka:
  1. Przyjmuję bibliotekarzy z całej Europy w ramach projektu „Comenius – Biblioteki szkolne w Europie” – można podpatrzeć TUTAJ
  2. Jeździ na konferencje do Wrocławia, tj. „V Krajowa Konferencja Nauczycieli Bibliotekarzy”
  3. Zajada się lukrecjowymi żelkami  i próbuje myć okna.
I wiele innych…
P.S. 5 maja jest polska premiera  filmu Wody dla słoni” – nie mogę się doczekać, tak samo jak mojej prywatnej wyprawy wiedeńskiej w październiku.

14 komentarzy

  1. Deborai –
    zgadzam się – aż zjadłabym sobie taką szarlotkę jak doktor Liebermann 🙂 Tallis ma świetny styl i wyczucie 🙂

    Procella –
    na szczęście są dostępne kolejne dwa tomy: "Nadciąga mrok" oraz "Zgubne kłamstwa", czyli ukazała się cała trylogia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *